Kliknite na logo za povratak na početnu stranicu

<<< назад

мр Даниела Томовић, ОШ „Краљ Александар I“, Пожаревац
Повећање ефикасности процеса наставе и учења применом поступака управљања у учионици

 

Резиме:


Предмет рада су управљачки поступци у учионичком раду који воде успешнијој реализацији процеса наставе и учења. Циљ је да се критичком анализом релевантне литературе укаже на могућности прилагођавања појма „менаџмент“ образовном сектору, уоче кључне фазе управљања у учионици и компоненте сваке од њих. Управљање у учионици је схваћено као континуирани, процес примене поступака и процедура, планирања, организовања, вођења и контроле свих активности које се реализују да би се на најефикаснији начин остварили циљеви образовања и васпитања у одређеној узрасној групи.

Повећање ефикасности система образовања и васпитања кроз већу ефикасност наставе и учења захтева промену улога наставника и ученика. Наставник који преузима управљачку позицију у настави, осмишљава релевантне ученичке активности, управља наставним процесом који изводи и процесом учења код ученика тако да у највећој мери подстакне максималну мисаону активизацију сваког појединца у домену одређеног предмета и одабраног циља. Он ствара мотивациону атмосферу кроз партиципацију оних које образује и васпитава, управља наставом као вишеслојним и комплексним доменом људске делатности чији се суштински напредак огледа у сазнајном, али и социјалном, емотивном и афективном напретку његових ученика. Закључено је да управљање у учионици може дати добре образовне ефекте и да ствара позитивну педагошку климу те пружа прилику да се образовни систем у целини води ка остварењу бољих постигнућа ученика у области интелектуалних знања, социјалних и практичних умења.

Кључне речи:
управљање, настава, учење, фазе управљања

 

Summary:


The topics of this paper are managing processes in the work in the classroom which lead to successful realisation of the process of teaching and learning. The aim of this paper is critical analysis of relevant reference books and possibilities of adjustment to the term management to the educational sector, and to see key phases to management in the classroom and the components of each of them. The method of theoretical analysis, management in the classroom has been understood as a continuous process of the application of procedures of planning, organizing, leading and control of all the activities realized, so that in an efficient way, the aims of education can be fulfilled, considering certain age group.

Key words:
management / teaching / learning/ the management phase

   
 

Povratak na početnu stranicu