IN MEMORIAM ПРОФ. ДР АЛЕКСАНДАР ЈОВАНОВИЋ
IN MEMORIAM
ПРОФ. ДР АЛЕКСАНДАР ЈОВАНОВИЋ
Редовни професор Учитељског факултета у пензији, декан (2003–2012), председник Заједнице учитељских/педагошких факултета Србије (2003–2012), председник и члан Националног просветног савета Републике Србије (2005–2011), шеф Катедре за српски језик, књижевности и методику српског језика и књижевности, др Александар Јовановић преминуо је 24. децембра, после краће болести у Београду.
***
Рођен је 1949. године у Ратарима (Смедеревска Паланка). Дипломирао је и магистрирао на Филолошком факултету у Београду а докторирао на Филозофском факултету у Новом Саду. Био је дугогодишњи прoфесoр Учитељског факултета на предметима Увoд у тумачење књижевности, Српска култура у европском контексту, Књижевност за децу и младе.
Објавио је студије Како предавати књижевност – теоријске основе наставе, Облаци у души: песништво Душана Васиљева; Песници и преци; Поезија српског неосимболизма; Порекло песме – девет разговора о поезији; Ствараоци и Створитељ – три молитвена певања; Стих и памћење – О поезији и поетици Милосава Тешића; О историји, сећањима и самоћи: есеји и критике о српској прози XX века; О светлости старијој од несреће: есеји о српској поезији и култури. Саставио је Антологију српске родољубиве поезије (коаутор) и Антологију српске поезије о Првом светском рату, као и више уџбеника: Књижевност – избор књижевнонаучних текстова за студенте учитељских факултета (коаутор), Методика српског језика – избор текстова за студенте учитељских факултета (коаутор),Читанка за други разред гимназија и средњих школа. Приредио је више од двадесет књига српских писаца XX века и уредио десетину научних зборника а објавио већи број радова о настави књижевности и о актуелним питањима српског образовања. Био је члан жирија НИН-ове награде, Борисав Станковић, Меша Селимовић, Данко Поповић, Андрићеве награде Задужбине „Иво Андрић“, награде Бескрајни плави круг Матице српске, као и уредник Књижевних новина, Књижевне речи, Књижевности, Итаке и Alphe.
Добитник је награда „Павле Бихали“, „Милан Богдановић“, Борбине, „Ђорђе Јовановић“, „Лаза Костић“ и „Николај Тимченко“. За укупан допринос образовању и култури добио је Светосавску награду и Златну значку Културно-просветне заједнице Србије.
***
Сахрана ће се обавити у понедељак, 27. 12, у 15 часова, на Новом бежанијском гробљу (опело у 14,30 ч.).
Комеморација на Учитељском факултету у Београду заказана је за уторак, 28. 12, у 11 часова.